Tel: 02167041576 / Cep: 05308262383 / Mail: info@ormanokulu.org

FOREST SCHOOL

Türkiye'nin İlk Orman Okulu

Büyük Şehirler

Dezavandajlı Çocuklarımız
Özellikle büyük şehirlerde doğan, bu şehirlerde eğitim hayatına devam eden ve artık dezavantajlı durumdaki çocuklarımız, açık alan ve yaşam becerileri konusunda desteklenir, çevre eğitimi gibi konularda farkındalıklarını yeterli düzeyde geliştirirler.

AÇIK HAVA

Çocuk Üzerindeki Etkisi
Açık havada öğrenmenin çocuk üzerinde etkisi çok büyüktür. Özgüven gelişimi, güven, motivasyon, konsantrasyon, dil, iletişim ve sosyal beceriler, fiziksel motor becerilerinin gelişimi. Bunların yanı sıra harika doğamızı ve ona saygıyı öğrenmektedirler.

Duvar Yok, Sınıf Yok

Açık Alan
Burada bina yok. Ormanın içinde kurulu eşyalarımızı muhafaza ettiğimiz ve atölye çalışamalarını gerçekleştirdiğimiz kulübeler mevcut. Çocuklar bütün günlerini hava şartlarından bağımsız, ormanda, açık havada geçiriyorlar.

FOREST SCHOOL

Bırakınız Dışarı Çıksınlar

Kasım 2016 Yılında kurulan Türkiye’nin İlk Orman Okulunda öğrencilerimiz yılın 365 günü eğitim almaktalar. İstanbul’a uzaklığı 47 dakika, Şile merkeze uzaklığı 8 dakika olan Forest School 150 m2 tek katlı ahşap bir binadan oluşmaktadır. Ağırlıklı olarak Meşe, Gürgen ve Kestane ağaçlarından oluşan 20 dönümlük etrafı telle çevrili bir alana sahiptir. İçerisinde köy fırını, köylü pazarı, böcek oteli, wc leri, açık sınıfları ve kompost alanları bulunmaktadır. Alt tarafında eşsiz güzellikte orman, macera ve deneyime açılan bir doğa kapısı vardır. 

ORMAN OKULU NEDİR

Orman Okulu Eğitim Modeli

Orman Okulu Kavramı

Orman Okulu Felsefesi

Orman Okulu Anahedefi

Orman Okulu Nedir

Doğada bireyin yaparak ve yaşayarak güven elde etmesi için ona düzenli fırsatlarla sunulan “ilham verici bir süreç ” olarak tanımlanmıştır. Orman okullarında doğal çevreyi de içine katan çapraz müfredat uygulanır.
Orman okulu,  çocukların ormanları ziyaret  ederek;  kişisel, sosyal ve teknik becerilerini geliştirdikleri, açık hava   eğitimidir.  Orman Okulu  kavramı; doğada bireyin yaparak ve yaşayarak  güven elde etmesi için ona düzenli fırsatlarla  sunulan  “ilham verici bir süreç ” olarak tanımlanmıştır.  Orman okullarında doğal çevreyi de içine katan çapraz müfredat uygulanır.

Çocuklara kendi beceri ve ilgilerini geliştirecek ve doğal yollarla farkındalık sahibi olmalarını sağlayacak zaman ve mekan sağlamaktır.

Yürütülen tüm aktivitelerle çocukların kişisel, sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmek ve onların özgüvenli, cesur, risk alan, kara verme becerisi gelişmiş, iletişimi kuvvetli, takım ruhuna sahip bireyler olarak büyümelerini sağlamaktır.

Alternatif eğitime örnek Orman okulları Amerika, Kanada ve Avrupa’da özellikle okulöncesi eğitiminin yapıldığı bu okulların önemi her geçen gün artıyor ve aileler çocukları için orman okullarını tercih ediyorlar.
1950’lerde İsveç ve Danimarka başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi “Orman Okulu” kavramıyla tanışmıştır. Danimarka da orman okulu, okulöncesi eğitim müfredatının büyük bir bölümünü içermektedir. Orman okullarında yetişip ilkokula başlayan çocukların sosyal becerilerinin güçlü olduğu; etkin grup çalışması yapabildikleri ve bu çocukların genelde yüksek özgüvene sahip oldukları gözlemlenmiştir. Çocuklardaki bu gelişim Danimarka’da orman okullarının artmasına yol açmıştır.
Orman okulu, çocukların ormanları ziyaret ederek; kişisel, sosyal ve teknik becerilerini geliştirdikleri, açık hava eğitimidir. Orman Okulu kavramı; doğada bireyin yaparak ve yaşayarak güven elde etmesi için ona düzenli fırsatlarla sunulan “ilham verici bir süreç ” olarak tanımlanmıştır. Orman okullarında doğal çevreyi de içine katan çapraz müfredat uygulanır.

ULUSLARARASI ORMAN OKULU KRİTERLERİ

UZUN VADELİ SÜREÇ

Orman okulu, tek seferlik bir geziden ziyade, doğal bir ortam veya ormanlık alanda gerçekleştirilen sık ve düzenli ziyaretlerden oluşan uzun vadeli bir süreçtir

ORMANLIK ALAN

Öğrenci ve doğa arasındaki ilişkinin gelişimini desteklemek için orman okulu, ormanlık ya da ağaçlandırılmış bir alanda gerçekleştirilir.

BÜTÜNCÜL GELİŞİM

Orman okulu; kendini çabuk toparlayabilme becerisi, özgüven, bağımsızlık ve yaratıcılığı teşvik ederek katılımcılarının bütüncül gelişimini desteklemeyi amaçlar.

DENEYİMLEME İMKANI

Orman Okulu; öğrencilerine, ortama ve kendilerine uygun, hesaplanmış riskler alma imkânı sunar.

SÜREKLİ GELİŞİM

Orman Okulu, mesleki yönünü sürekli geliştiren orman okulu uygulayıcıları tarafından çalıştırılır.

ÇOCUK MERKEZLİ SÜREÇ

Orman okulu gelişim ve öğrenme için bir dizi öğrenci merkezli süreç kullanır. Orman Okulu, öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına cevap veren öğrenci merkezli pedagojik yaklaşım kullanılır

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...