Tel: 02167041576 / Cep: 05308262383 / Mail: info@ormanokulu.org

Yaratıcı Atölyeler ve Üretim

Hayal Etmek Güzeldir

SANAT ATÖLYELERİ

Çocuklarımızın hayal gücü ve kendilerini farklı şekilde ifade etme becerileri gelişir. Doğal malzemeleri farklı şekilde kullanılabilir. Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yaparlar.

EKOLOJİ VE PERMAKÜLTÜR

Çocuklar yaşadıkları çevreyi kavrar, diğer canlıların farkına varır ve onlara saygı duymayı öğrenirler. Toprağa dokunmak, bitki yetiştirmek gibi aktiviteler, yaparak ve yaşayarak öğrenmeyi sağlar.

DOĞA SPORLARI

Doğada yaparak ve yaşayarak öğrenme sağlanır. Hayatta kalma becerisi geliştirirler. Büyük kas gruplarını çalıştıran, hem bilişsel hem de fiziksel becerileri arttırıcı faaliyetler yaparlar.

SANAT ATÖLYELERİ

Yaratıcı, Özgüvenli, Farkındalık Sahibi Bireyler

Çamur Atölyesi

Çamura dokunmak, baştan sona elleriyle üretmek isteyenler, kendi eserlerinizi meydana getirmeye var mısınız? Kirlenmek hiç bu kadar keyifli olmamıştı.

Heykel Atölyesi

Çamur, yaprak ve ya dallardan neler yapabilirsin? Bir insan, bir hayvan ya da ne istersen. Bunu beraber keşfedelim ve neler yapabildiğini görelim.

Mimarlık Atölyesi

Labirent, mekân, köprü, park, köşk… Çeşitli malzemelerle çizim, tasarım ve üç boyutlu uygulamalar yapmaya hazır mısın? Renkli olduğu kadar coşkulu bir atölye… Sanat, tasarım, düşünce ve yeniden üretme yolculuğunda harika zaman geçireceğiz.

Yaratıcı Drama

Bugün bir ağaçsın yarın bir kaplumbağa. Ne olmak istediğine karar ver ve doğaya karış. Hepsi hayal gücünle sınırlı 😉

Renk Atölyesi

Bir gökkuşağını düşün hangi renkler var? Mavi, sarı, kırmızı, yeşil, turuncu… Sen hayal gücünü nasıl renklendirebilirsiniz? Bulut mavi midir senin için yoksa kırmızı bir bulut olabilir mi? Sınırın yok, özgürsün…

Marangoz Atölyesi

Ahşabı nasıl şekillendirelim? Keserek, oyarak, kazıyarak, zımparalayarak… Sonra onları bir araya getirip bir çerçeve ya da kukla yapabilirsin. Ahşapla çalışmanın tadını çıkar.

Baskı Atölyesi

Kendi desenini üret! İstersen ben de sana yardımcı olabilirim. Ürettiğin deseni neyin üzerinde görmek istersin? Belki bir kumaş belki de bir kâğıt. Seçimini yap!

Ritim Atölyesi

Kalbinin bir ritmi var, senin bir ritmin var. Doğanın da öyle. Seslere kulak kabart ve sen de dahil ol bu ritme. Artık doğayla daha uyumlusunuz.

Doku Çalışması

Doğada nelere dokunmak istersin? Peki dokundukların sana neler hissettirir? Ya o dokuları bir ormanda keşfetseydik nasıl hissederdin? Ben bile çok heyecanlandım…

Resim Atölyesi

Çizmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı…Belki etrafımızdaki ağaçları belki de arkadaşının yüzünü çizmek istersin. Kullanacağın malzemeyi sen seç!

EKOLOJİ VE PERMAKÜLTÜR ATÖLYELERİ

Sürdürülebilir bir yaşam için …

Mutfak Atölyesi

Kendi yaptığın yiyecekle karnını doyurmak ister misin? Ekmek yapabilirsin ya da turşu, belki köyden gelen sütle yoğurt da mayalarsın. Bunları yemek de işin en zevkli kısmı!

Doğal Tarım Atölyesi

Bir bostanın olsa neler ekerdin? Ne zaman ekebileceğini biliyor musun? Peki yetiştirirken neler yapmalısın? Beraber tecrübe edelim, ne dersin?

Böcek Evi Yap

Haydi uğur böceğine evinin anahtarını verelim. Önce dalları toplayalım, sonra yaprakları. Evin penceresini, kapısını yapalım. Bunun için önce ormanı iyi incelemen ve böceklerin yaşam alanlarını iyi gözlemlemen gerek.

Fosil Yapımı

Bir paleontolog olup fosilleri incelemeye ne dersin? Kendi fosilimizi yapalım ve büyüteçlerimizi elimize alalım.

Tohum Bombaları

Toprağın değerini ve onu korumamız gerektiğini biliyor musun? Bunun için onun üstünü örtmeliyiz. Bu kez bombaları çevremizi yeşillendirmek için patlatacağız.

Kompost Yapımı

Çöp yoktur, karbon ve azot vardır. Bu malzemelerle doğal gübre yapımını öğrenebilir bitkilerini besleyebilirsin. Belki de geri dönüşümün en faydalı şekli budur, ne dersin…

Teraryum

Cam kapların içinde yeni bir hayat kurma düşüncesi seni de heyecanlandırmadı mı? İhtiyacın olan şeyler toprak, taş, kömür ve neyi yaşatmak istiyorsan…

Kağıdını Yap

Kullanmadığımız kağıtları atmaya gerek yok, artık bunları tutkal yardımıyla yeniden kullanılır hale getirmek mümkün. Haydi iş başına…

Meyve sebze kurutma

Neden kurutuyoruz meyveleri? Depolamayı kolaylaştırmak için mi yoksa dayanma süresi kısa olan ürünlerin dayanıklılığı arttırmak için mi? Peki bunu nasıl yapacağız güneş enerjisini mi kullanalım yoksa dondurup buzu vakumla buhar haline mi getirelim? Senin yöntemin hangisi?

Arı Kovanı Yap

DOĞA SPORLARI ATÖLYELERİ

Macera – Mücadele – Heyecan

Trekking

Ormanda yürürken, çevremizde bulunan doğal hayatı gözlemleme fırsatı buluruz. Önümüze çıkan engelleri aşmak için çaba sarf ederken, bir yandan da doğaya saygı duymayı öğreniriz. Ekosistemin, senin dışındaki parçalarını da keşfetmeye hazır mısın?

Kampçılık

Doğada yaşam alanı oluşturma ve hayatta kalma becerilerimizi geliştirip, grup çalışmasıyla birbirimizle uyumlu hareket etmeyi, iş bölümü yapmayı, sorumluluk almayı deneyimleyebiliriz. Kamp malzemelerini tanır ve onları nasıl kullanacağımızı öğreniriz. Çadırımızı kuralım, uyku tulumlarımıza girip doğada yaşamın tadını çıkaralım.

Orienteering

Ne, nerede gizli? Bulmak için bir harita kullanman gerekiyor. Çevreni iyi gözlemle ve hedefe ulaş. Bunun için sana verilen bir süre var. Hemen koşmaya başlamalısın.

İlkyardım

Sağlığımız ve fiziksel bütünlüğümüz çok değerli. Peki ya bir kaza ile karşılaşırsak yapmamız gerekenleri biliyor musun? Yardıma ihtiyacımız olduğunda ya da yardıma ihtiyacı olan birini gördüğümüzde yapmamız gerekenler neler?

Hazine Avı

Hazineleri sadece korsanlar mı bulabilir? Yoksa sen de başarabilir misin? Haritana bak, sonra da çevreni iyice gözlemle. Üç boyutlu düşünmeye ihtiyacın var, hayal gücünü çalıştır ve yola çık. Görmeyi başarırsan hazineler hayatın her yerinde 😉

İpler-Düğümler

Sağlam düğümler, sağlam bağlar yaratır. Bazen bizi hayata bağlar bazen de ihtiyacımız olan malzemeleri yaratırız sağlam düğümlerle. Hangi düğüme ihtiyacımız olduğuna karar verelim. Bir merdiven yapmak ister misin? Nasıl bir bağa ihtiyacımız var? Cevabı bul ve düğümle…

Pusula Kullan

Kuzey, güney, doğu, batı… Nereye gitmek istiyorum. Bazen doğa bize ip uçları verir, bazen de bir pusula yardımıyla bulabiliriz yolumuzu. Hangi yöne gitmek istediğime karar verdik bakalım pusulamız bize ne söylüyor. Belki kendi pusulamızı da yapabiliriz 😉

Odun Kesme

Kendimize bir barınak yapmak mı istiyoruz, yoksa ateşe mi ihtiyacımız var; bir fındık, badem veya ceviz kırsak iyi olmaz mı? Bunların hepsi için bir odun kullanabiliriz. O halde testeremizi alıp işe koyulsak iyi olur.

Ateş Yakma

Ateş olmasaydı nasıl bir hayatımız olurdu? Isınmak, yemek pişirmek yani hayatta kalmak için ateşe ihtiyacımız var. Peki bunu nasıl başarabiliriz? Doğada ateş kaynağı olarak neler kullanabiliriz? Belki biraz zor olabilir ama sakın pes etme, çünkü o ateşe ihtiyacın var.

Kuş Gözlemi

Kuşlar, onlar için yaptığımız yuvaları beğendiler mi? O halde orada yaşamaya başlamış olabilirler. Onları rahatsız etmeden neler yaptıklarına bir bakmak ister misin?

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...