Tel: 02167041576 / Cep: 05308262383 / Mail: info@ormanokulu.org

Duvar Yok, Sınıf Yok

Açık Havada İhtiyaç Duyacağımız Her Şey Mevcut

Orman Okulu Nedir

Bırakın Dışarı Çıksınlar

Alternatif eğitime örnek Orman okulları Amerika, Kanada ve Avrupa’da özellikle okulöncesi eğitiminin yapıldığı bu okulların önemi her geçen gün artıyor ve aileler çocukları için orman okullarını tercih ediyorlar.

1950’lerde İsveç ve Danimarka başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi  “Orman Okulu” kavramıyla tanışmıştır.  Danimarka da orman okulu, okulöncesi eğitim müfredatının büyük bir bölümünü içermektedir. Orman okullarında yetişip ilkokula başlayan çocukların sosyal becerilerinin güçlü olduğu; etkin grup çalışması yapabildikleri ve bu çocukların genelde yüksek özgüvene  sahip oldukları gözlemlenmiştir.  Çocuklardaki bu gelişim Danimarka’da orman okullarının artmasına yol açmıştır.

Orman okulu,  çocukların ormanları ziyaret  ederek;  kişisel, sosyal ve teknik becerilerini geliştirdikleri, açık hava   eğitimidir.  Orman Okulu  kavramı; doğada bireyin yaparak ve yaşayarak  güven elde etmesi için ona düzenli fırsatlarla  sunulan  “ilham verici bir süreç ” olarak tanımlanmıştır.  Orman okullarında doğal çevreyi de içine katan çapraz müfredat uygulanır.

Açık Hava

Çocuk Üzerindeki Etkisi

Açık havada öğrenmenin çocuk üzerinde etkisi çok büyüktür. Özgüven gelişimi, güven, motivasyon, konsantrasyon, dil, iletişim ve sosyal beceriler, fiziksel motor becerilerinin gelişimi. Bunların yanı sıra harika doğamızı ve ona saygıyı öğrenmektedirler.

Büyük Şehirler

Dezavandajlı Çocuklarımız

Özellikle büyük şehirlerde doğan, bu şehirlerde eğitim hayatına devam eden ve artık dezavantajlı durumdaki çocuklarımız, açık alan ve yaşam becerileri konusunda desteklenir, çevre eğitimi gibi konularda farkındalıklarını yeterli düzeyde geliştirirler.

Duvar Yok, Sınıf Yok

Açık Alan

Burada bina yok. Ormanın içinde kurulu eşyalarımızı muhafaza ettiğimiz ve atölye çalışamalarını gerçekleştirdiğimiz kulübeler mevcut. Çocuklar bütün günlerini hava şartlarından bağımsız, ormanda, açık havada geçiriyorlar.

Sınavlarla ölçülemeyecek derecedeki büyük kazanımlar

Türkiye’nin İlk Orman Okulu

ULUSLARARASI ORMAN OKULU KRİTERLERİ

BİRİNCİ KRİTER
Uzun Vadeli Süreç

Orman okulu, tek seferlik bir geziden ziyade, doğal bir ortam veya ormanlık alanda gerçekleştirilen sık ve düzenli ziyaretlerden oluşan uzun vadeli bir süreçtir.

İKİNCİ KRİTER
Ormanlık Alan

Öğrenci ve doğa arasındaki ilişkinin gelişimini desteklemek için orman okulu, ormanlık ya da ağaçlandırılmış bir alanda gerçekleştirilir.

ÜÇÜNCÜ KRİTER
Bütüncül Gelişim

Orman okulu; kendini çabuk toparlayabilme becerisi, özgüven, bağımsızlık ve yaratıcılığı teşvik ederek katılımcılarının bütüncül gelişimini desteklemeyi amaçlar.

DÖRDÜNCÜ KRİTER
Deneyimleme İmkanı

Orman Okulu; öğrencilerine, ortama ve kendilerine uygun, hesaplanmış riskler alma imkânı sunar.

BEŞİNCİ KRİTER
Sürekli Gelişim

Orman Okulu, mesleki yönünü sürekli geliştiren orman okulu uygulayıcıları tarafından çalıştırılır.

ALTINCI KRİTER
Çocuk Merkezli Süreç

Orman okulu gelişim ve öğrenme için bir dizi öğrenci merkezli süreç kullanır. Orman Okulu, öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarına cevap veren öğrenci merkezli pedagojik yaklaşım kullanılır

ÇOCUĞUNUZ İÇİN PAHA BİÇİLMEZ BİR ŞEY YAPIN

Orman Okulu Atölyeleri İle Çocuğunuzun Geleceğine Yön Verin

150
Katılımcı Okul
5000
Orman Okulu Çocuğu
98.00%
Başarı
60
Farklı Atölye

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...